[Prosty] Ebook readery! O technologii eink, o Amazon Kindle, o zaletach itp, o tym jakiego warto kupić.
Zapewne wielu z was, podobnie jak i ja, ma problemy ze wzrokiem. Wierze że w waszym przypadku, tak samo jak i w moim, wielogodzinne siedzenie przed monitorem nie sprzyja poprawieniu się kondycji naszego wzroku. Ba, powiem nawet więcej - takie zachowanie szkodzi.Dlaczego taka śmiała teza? Monitory LCD/LED, a raczej ich używanie można porównać do patrzenia się z odległości parudziesięciu cm w oświetloną milionami kolorów.. choinkę. Każdy użytkownik komputera, nie mówiąc już o informatykach, spotkał się z definicją pixel'a. Najprościej - jest to trójkolorowa, świecąca światłem czerwonym, zielonym i niebieskim, mikrolampka. W zależności od nasilenia danego koloru RGB - widzialny pixel wydaje się nam przybierać odpowiedni kolor. Pomyślcie sobie o pięknie rozdzielczości FULL HD, o rozdzielczości 1920x1080 pixeli. Tak naprawdę przy używaniu takowej rozdzielczości w nasze oczy świeci nam 2 073 600 lampek, w każdej z nich zaś po 3 oddzielne kolory. Wiadomym jest, że długotrwałe wystawianie oczu na takie tortury ma swoje minusy - psucie się zwroku. Producenci jednak od lat rozwijają swoje technologie, także te chroniące nasze oczy. Zbytnim uproszczeniem byłoby gdybym mówił iż monitory LCD/CRT są narzędziem zbrodni przeciwko oczom. Mimo wszystko producenci chcą przyciągnąć tych par oczu do siebie jak najwięcej i jak najdłużej.
Jednak jeżeli pomimo zabezpieczeń twoje oczy nadal szybko się męczą, a wzrok z roku na rok staje się coraz słabszy, czytanie książek na ekranie komputera/urządzenia przenośnego zamienia się w męczarnie - ekrany e-ink to coś dla ciebie. Ekrany te zamiast świecić w nas diodami - posiadają kapsułki z tuszem. Jeżeli ktoś kiedyś spotkał się z takim typem wyświetlacza to jego reakcja musiała być jedna - o kurcze, wygląda jak papier. Ano właśnie, dzięki zastosowaniu kapsułek z tuszem ekrany e-ink bardziej przypominają efekt maszyny do pisania aniżeli znany nam wyświetlacz lcd/crt. Kontrast i czytelność takiego ekranu jest fenomenalna, długogodzinne sesje przy czytniku e-booków zaopatrzonym w takowy ekran to sama przyjemność. Technologia takiego wyświetlacza ma jeszcze jeden ogromny plus - żywotnosć baterii urządzenia w takowy zaopatrzonego. Ekrany LCD/CRT potrzebują ciągłego przepływu prądu w celu podtrzymania stanu wyświetlacza, sprawa wygląda inaczej w sytuacji ekranów e-ink. Kapsułki z tuszem reagując na prąd ustawiają się w odpowiedniej pozycji, co na ekranie owocuje danym kolorem, prąd przepływa skokowo - ustawia ekran raz, po czym się odcina. Dzięki bateria, dajmy to w czytniku, wystarcza na około miesiąc czytania.
Jeszcze pare lat temu przenośne e-booki można było zaobserwować co najwyżej u użytkowników laptopów czy smartphone'ów. Jednak technologia e-ink umożliwiła wiele różnych dróg rozwoju. Na rynku już możemy zoabserwować telefony, zegarki czy inne gadżety zaopatrzone w wyświetlacz e-ink. Wrócmy jednak do czytników, tych na rynku jest od zatrzęsienia. Zrozumiałym jest iż większość szuka sprzętu w rozsądnej cenie, a przy tym nie odstającym od czołówki danego typu urządzeń. W przypadku czytników e-ink na ratunek przychodzi firma amazon, która w cenie chińskiego, bezimiennego sprzętu oferuje starannie dopracowany czytnik kindle. Kindle oferuje nam czytanie plików w wielkiej gamie rozszerzeń. Od pdf'ów, mobi, epub, rtf, czy raw-text'u po nawet cbr. Ponadto oferuje nam sensowną przeglądarkę internetową. Wszystko to zapakowane w piękną obudowę z przewidywanem czasem pracy bez ładowania, przy 3 godzinnym czytaniu dziennie - miesiąc.
Podsumowując - czytniki ebook zaopatrzone w ekran e-ink biją konkurencję pod względem żywotności baterii (nieporównywalnie, czytniki bez ładowania żyją dziesiątki razy dłużej), kontrastu i komfortu używania wyświetlacza, a ponadto dbają o nasz wzrok :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta
(
Atom
)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz